مطالب مفید

فرق سبک مبلمان انگلیسی با مبلمان ایتالیایی در چیست؟

تفاوت مبل انگلیسی و ایتالیایی

فرق سبک مبلمان انگلیسی با مبلمان ایتالیایی

تفاوت مبل های کلاسیک

تفاوت مبل های کلاسیک

مبلمان نقشی اساسی در طراحی داخلی یک منزل یا هر فضای داخلی دیگری دارد. طراحان داخلی برای اینکه سبک منحصر به فرد خود را در یک اتاق یا فضای خاص ایجاد کنند، از مبلمان به عنوان اصلی­ترین عنصر یا استخوان بندی فضا استفاده می­کنند.

اغلب اوقات، سایر وسایل اتاق از مبلمان به عنوان کانون اصلی که بقیه اشیا در اطراف آن قرار گرفته اند، استفاده کرده که تا جلوه­ مورد نظر را برای فضای منزل یا محل کار شما ایجاد کنند.

از این لحاظ می­توان مبلمان را اصلی­ترین ابزار یک طراح داخلی دانست.

مهم­ترین چالش برای طراحان داخلی، برقراری تعادل بین زیبایی، سبک و کارایی در فضای داخلی است که این امر با انتخاب مبلمان مناسب محقق خواهد شد. سبک­های بسیار متنوعی برای طراحی فضاهای داخلی وجود دارند که انتخاب سبک مناسب با توجه به سلیقه، بودجه و اندازه و وسعت فضا انجام می­شود.

مبل انگلیسی یا فرانسوی

مبل انگلیسی یا فرانسوی

انتخاب اصلی سبک دکوراسیون، اما بین دو سبک مدرن و کلاسیک از اصلی­ترین انتخاب­های طراح داخلی است. در سطرهای پیش رو قصد داریم با سبک مبلمان انگلیسی و سبک مبلمان ایتالیایی به عنوان دو سبک از مهم­ترین سبک­های مبلمان کلاسیک و تفاوت بین این دو سبک بیشتر آشنا شویم.

سبک مبلمان کلاسیک و انواع آن

انتخاب سبک برای مبلمان از اساسی­ ترین انتخاب ­ها برای شروع طراحی داخلی منازل یا هر فضای داخلی دیگری است.

یکی از سبک­هایی که  از گذشته تا به امروز همیشه مورد توجه بوده سبک مبلمان کلاسیک است. در توصیف سبک مبلمان کلاسیک می­توان گفت این مدل از سبک مبلمان تلفیقی از اصالت، سادگی، ظرافت و کارایی است.

این سبک شامل طرح­های ریشه­ دار و با سابقه مبلمان از قرن 17 تا 19 میلادی اروپاست که به دلیل کارایی و زیبایی منحصر به فردش هیچ گاه از مد نمی­افتد و قدیمی نمی­شود. این سبک بیشتر مناسب منازل و فضاهای داخلی با اندازه متوسط و بزرگ  بوده و به دلیل اصالت ساخت و استفاده از متریال و مواد اولیه مرغوب تا سالیان طولانی قابل استفاده خواهد بود.

مبلمان کلاسیک تا قبل از رنسانس، بیشتر مخصوص اشراف و خانواده­های سلطنتی اروپا بود و نام و سبک این مدل­ها نیز امروزه با نام پادشاهان و فرمانروایان آن زمان شناخته می­شود.

اما مبلمانی که ما امروزه به نام مبلمان کلاسیک می­شناسیم بعد از دوره رنسانس به تدریج وارد خانه­های مردم عادی نیز شد. سبکی که ما در ایران به نام مبلمان کلاسیک می­شناسیم، تلفیقی از سبک روکوکو و  سبک باروک در طراحی داخلی است.

جلو مبلی کلاسیک

جلو مبلی کلاسیک

 

پیشگامان ساخت مبلمان کلاسیک امروزی که امروزه از آن در طراحی داخلی استفاده می­شود کشورهای فرانسه، انگلستان و ایتالیا هستند. سبک­های مبلمان انگلیسی و مبلمان ایتالیایی از مهم­ترین و ریشه­دارترین و قدیمی­ترین سبک­های مبلمان کلاسیک در جهان است که هنوز طرفداران خاص خود را دارند.

سبک مبلمان انگلیسی

مبل کلاسیک سویا

مبل کلاسیک سویا

سبک مبلمان انگلیسی از گذشته­های دور تا طرح­های امروزی تغیر تحولات زیادی داشته است. از سبک­های پرتجمل و پر از جزئیات گذشته تا طرح­های راحت و گرم و مینیمال امروزی، سبک مبلمان انگلیسی همیشه کارا و راحت و زیبا بوده است. در تاریخ انگلیس، پادشاه نه تنها نماد ملت و رئیس دولت،  بلکه صاحب اختیاری مقتدر در تعریف همه استانداردها بود. پادشاهان انگلیسی استانداردهای یک زندگی شیک انگلیسی را تعیین می­کردند که این موضوع درباره همه چیز از جمله مدل و سبک مبلمان نیز گسترش می­یافت. در طول تاریخ انگلیس، مبلمان توسط سلطنت­هایی که از آنها استفاده می­کردند، دسته بندی می­شد. این واقعیت هم برای راحتی شخصی و هم برای نشان دادن شخصیت دوره سلطنت آنها بوده است.  مبلمان انگلیسی در قرن­های 17 تا 19 میلادی، از چوب مرغوب ساخته و با منبت و کنده­کاری­های بسیاز ظریف و سنگین تزیین می­شد. به طور مثال در دوران ملکه ویکتوریا  که 63 سال سلطنت کرد، انقلاب صنعتی به تولیدکنندگان مبلمان امکان تولید مبلمان برای طبقه متوسط و ​​رو به رشد را داد که توسط ملکه حمایت می­شد. مبلمان دوران ویکتوریا اغلب سنگین و بزرگ بودند. سبک های الهام بخش طراحان ویکتوریایی شامل الیزابت، روکوکو، نئوکلاسیک و … است.

سبک مبلمان ایتالیایی

مبل ارکیده

مبل ارکیده

 

سبک مبلمان ایتالیایی در همه جهان به عنوان یک سبک لاکچری، اصیل و با کیفیت بسیار بالا شناخته می­شود. اگر به دنبال کیفیت، اصالت و زرق و برق در دکوراسیون هستید، به دنبال خرید مبلمان ایتالیایی بروید. هنر طراحی این مبلمان برگرفته از هنرهای تجسمی یونان و روم باستان است. طرح­ها و کنده­کاری­های مبلمان ایتالیایی یادآور شکوه و ظرافت مجسمه­ ها سرستون­ ها و قرنیزهای کاخ­های روم باستان است.